W związku z często powtarzającymi się pytaniami, a co za tym idzie wieloma podobnymi do siebie dyskusjami pomiędzy trenerami i rodzicami zawodniczek, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.

Klub Sportowy Vega MOSiR Stalowa Wola jest młodzieżową sekcją piłki siatkowej dziewcząt. Klub startuje w rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Klub nie prowadzi zajęć rekreacyjnych, a wszystkie zawodniczki trenujące w Klubie powinny mieć świadomość, że muszą zapracować na swoje miejsce w grupie, w drużynie, w Klubie. Do szkolenia zapraszamy dziewczęta z chęciami i predyspozycjami do rozpoczęcia siatkarskiej kariery. Ambicją trenerów jest wychowywanie i szkolenie przyszłych reprezentantek Polski.

W Klubie Vega MOSiR trenują wyłącznie dziewczęta, które zostały do Klubu przyjęte przez trenerów prowadzących poszczególne grupy rocznikowe. Tak długo jak zawodniczka solidnie trenuje i robi postępy, a trener z jej postawy jest zadowolony, tak długo trwa jej przygoda z siatkówką w Klubie Vega MOSiR Stalowa Wola. Może jednak przyjść moment kiedy zawodniczka straci swoje miejsce w grupie szkoleniowej. Powodów może być wiele, ale decyzje w tej sprawie podejmuje wyłącznie Klub (trener prowadzący po konsultacjach z innymi trenerami w Klubie).

Jeśli chodzi o ocenę przydatności danej zawodniczki do grupy rocznikowej w sekcji piłki siatkowej Klubu Vega MOSiR trenerzy patrzą na kandydatki według trzech podstawowych kryteriów:

Predyspozycje do uprawiania siatkówki – patrzymy na młode zawodniczki pod kątem ich potencjalnych perspektyw sprawnościowych i wzrostowych. Żeńska siatkówka to w 90% zawodniczki o wzroście 175 cm i dużo wyżej o cechach skocznościowo-szybkościowych. Są oczywiście pojedyncze przykłady wybitnych niższych siatkarek na pozycjach rozgrywająca lub libero, ale są to w siatkówce rzadkie sytuacje i dostępne w zasadzie wyłącznie dla genialnych technicznie i sprawnościowo graczek.

Podejście do treningów – szukamy zawodniczek, które są zdecydowane na solidny systematyczny trening. Oprócz zaangażowania podczas treningu potrzebna jest gotowość do podporządkowania siatkarskiej przygodzie wielu spraw pozaszkolnych i rodzinnych. Systematyczna obecność na treningach i zawodach oraz pracowitość jest niezbędnym warunkiem do osiągania sportowych sukcesów.

Umiejętność pracy w zespole – w każdej grupie sportowej, a zwłaszcza w grach zespołowych, zawodniczka ma do spełnienia określone funkcje. Oprócz czysto sportowych walorów zawodniczki ważne jest, by umiała współpracować z trenerem i koleżankami dla dobra swojego zespołu i Klubu.

Oprócz tych trzech powyżej opisanych warunków zawodniczka powinna mieć wsparcie ze strony rodziców. Rodzice powinni współpracować z trenerem prowadzącym, informując go o ewentualnych problemach, kłopotach i różnych przeszkodach, mogących utrudniać sportowy rozwój dziecka. Bardzo ważnym elementem jest też współpraca na lini Rodzice - Szkoła - Klub. Kłopoty w szkole często są powodem nieprzydatności zawodniczki do drużyny. Wszystkie zawodniczki w Vedze są informowane przez trenerów, że warunkiem niezbędnym funkcjonowania w Klubie jest rzetelne wypełnianie obowiązków szkolnych.

W przypadku braku miejsca do szkolenia sportowego w Klubie Vega MOSiR Stalowa Wola pozostaje możliwość uprawiania sportu w innych ośrodkach na terenie Stalowej Woli. Zdarza się także (w historii Vegi mieliśmy takie przypadki), że zawodniczka, która nie rokowała siatkarsko odnajdywała się doskonale w innej dyscyplinie sportowej.

Wszystkim kandydatkom na zawodniczki, obecnym zawodniczkom oraz ich rodzicom życzymy samych sukcesów, spełnienia siatkarskich i osobistych marzeń.

Ze sportowym pozdrowieniem
Zarząd i Trenerzy Klubu Sportowego Vega MOSiR Stalowa Wola

 

Back to top